סנטר כפול – טיפול המסת שומן

סנטר כפול. טיפול בסנטר כפול, המסת שומן

מהו סנטר כפול?

סנטר כפול הוא בעצם שכבת שומן נוספת שנוצרת מתחת לסנטר. אם שכבת השומן הזו מגיעה לגודל משמעותי היא גורמת ליצירת קפלים. הקפלים גורמים להופעת סנטר אחד או יותר. המסת שומן, טיפול בסנטר כפול מפחיתים את נפח השומן ומעלים את הקפלים.

סנטר כפול הוא מצב שכיח, המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. לפי מחקר משנת 2019 יותר מ 60% סבורים כי יש להם סנטר כפול או עודף שומן תחת הסנטר.

לפי סקר של איגוד הדרמטולוגים האמריקאי יותר מ 70% שוקלים לעבור טיפול אסתטיקה רפואית. מהם 79% בגלל שומן יתר תחת הסנטר ובצוואר.

בעוד שסנטר כפול אינו מזיק לבריאות, הוא עלול להוות מקור לחוסר ביטחון עבור אנשים רבים.

השכיחות של סנטר כפול משתנה בהתאם לגיל, מין ומוצא אתני. מחקרים הראו כי סנטר כפול שכיח יותר במבוגרים מעל גיל 40 ובאנשים הסובלים מעודף משקל.

מבחינה רפואית, סנטר כפול אינו מהווה בדרך כלל סימן לדאגה. אך אנשים רבים מעדיפים להעלים או לצמצם אותו מכיוון שהוא פוגע בדימוי העצמי שלהם. סנטר כפול קשור לעתים קרובות לעלייה במשקל, אך יכול לנבוע מסיבות אחרות. גם לאנשים עם משקל תקין יכול להיווצר סנטר כפול. מסיבה זו, יש צורך לברר את הסיבות העיקריות לסנטר כפול לפני שמתחילים בטיפול כדי לסלקו.

השפעה פסיכולוגית וחברתית

לסנטר כפול יכולה להיות השפעה פסיכולוגית וחברתית רבה על חייהם של אנשים. אנשים רבים מודעים ורגישים לגבי הסנטר הכפול שלהם ונמנעים מלהצטלם או להתרועע בסיטואציות מסוימות. סנטר כפול יכול גם להיות מטרה ללעג ועלבון מצד הסביבה. יחס הסביבה עלול לפגוע עוד יותר בהערכה העצמית של האדם.

הגורמים לסנטר כפול

ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום להיווצרות של סנטר כפול, כולל:

 • גנטיקה: אנשים מסוימים הם בעלי נטייה גנטית לפתח סנטר כפול יותר מאחרים.
 • עלייה במשקל: משקל עודף הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לסנטרים כפולים. כאשר אתה עולה במשקל, שומן מצטבר בכל הגוף, כולל מתחת לסנטר.
 • הזדקנות: ככל שאנו מתבגרים, העור שלנו מאבד מגמישותו והשרירים שלנו נחלשים. הדבר יכול להוביל לרפיון העור ולהופעת סנטר כפול.
 • תנוחת ישיבה לקויה : בילוי זמן רב מדי על המחשב הנייד או הטלפון עלול להיות חלק מהבעיה. כאשר אנו מפעילים את המחשב הנייד או הסמארטפון שלנו, אנו נוטים לכופף את צווארנו קדימה. יחד עם גרימת כאבי צוואר, תנוחה זו משפיעה גם על שריר הפלטיסמה המחבר את הצוואר לסנטר. כשהשריר הזה נחלש, עלול להיווצר סנטר כפול.
 • מצבים רפואיים אחרים: מצבים רפואיים מסוימים, כגון תת פעילות בלוטת התריס ותסמונת קושינג, עלולים גם הם לגרום לעלייה במשקל ולסנטר כפול.
תמונות לפני ואחרי סנטר המסת שומן, טיפול בסנטר כפול

איך למנוע הופעת סנטר כפול

הדרך הטובה ביותר למנוע סנטר כפול היא לשמור על משקל תקין ולהתאמן באופן קבוע. אם אתה סובל מעודף משקל או השמנת יתר, ירידה במשקל יכולה לעזור להפחית את המראה של סנטר כפול. פעילות גופנית יכולה גם לסייע בחיזוק שרירי הצוואר והסנטר, מה שיכול לסייע במניעת הופעת סנטר כפול.

טיפול בסנטר כפול

ישנן מספר אפשרויות טיפול לא פולשני בסנטר כפול, בהתאם לגורם הבסיסי ולחומרת המצב.

הזרקת חומצה דאוקסיכולית

חומצה דאוקסיכולית היא חומצת מרה טבעית הממלאת תפקיד בעיכול ובספיגה של שומנים תזונתיים במעי הדק. החומצה מיוצרת על ידי הכבד ומאוחסנת בכיס המרה. היא משתחררת למעי הדק בעת שמתעורר הצורך לעיכול שומן. בשנים האחרונות, חומצה דאוקסיכולית זכתה לתשומת לב בזכות השימושים שלה ברפואה אסתטית זאת במיוחד להפחתת שומן בפרוצדורות לא ניתוחיות.

חומצה דאוקסיכולית (Deoxycholic Acid) זמינה כתרופה גנרית בארצות הברית החל מאפריל 2015, ונמכרת בין היתר תחת שם המותג Kybella לטיפול בסנטר כפול. Kybella ומותגים נוספים אינם מאושרים לשימוש בישראל שכן הם מכילים מעל 90% חומצה דאוקסיכולית.  מאושרים לשימוש בישראל רק מותגים בעלי ריכוז חומצה נמוך יותר. חומרים אלה משמשים להמסת שומן במקומות שונים בגוף כגון הצוואר, הסנטר, הבטן, הישבן ועוד אזורים.

ייעוץ לטיפול בסנטר כפול והמסת שומן
בפגישת ייעוץ יוכל ד"ר גינזבורג לבדוק אותך ולהסביר מהן האפשרויות והטיפול המתאים לך ביותר

איך בדיוק פועלת חומצה דאוקסיכולית?

חומצה דאוקסיכולית משמשת לפירוק שומן אשר מגיע למערכת העיכול בצורת מזון. לאחר העיכול הראשוני בקיבה המזון ממשיך לצינור המעי שם הוא נפגש עם מיצי מרה המכילים גם חומצה דאוקסיכולית.

טיפול בסנטר כפול

ברפואה אסתטית חומצה דאוקסיכולית משמשת בעיקר לטיפול בשומן הידוע בכינויו "סנטר כפול". הרופא מזריק את החומצה לשומן התת עורי שמתחת לסנטר. החומצה משבשת את קרומי תאי השומן, וגורמת להם להתפרק. שרידי התאים שהתפרקו עוברים חילוף חומרים טבעי, והגוף מפנה את שאריות התא. נפח השומן יורד בעקבות הטיפול. ואז מראה קו הלסת והצוואר מוגדרים יותר. הטיפול מאפשר להשיג הפחתה של עד 80% מהשומן תחת הסנטר.

אינדיקציות וטיפולים באמצעות  חומצה דאוקסיכולית

ניתן להשתמש בחומצה דאוקסיכולית להזרקה ישירה לתוך רקמת שומן באזורים בעייתיים כגון מתחת לסנטר, בזרועות ובבטן. הרופא יזריק לאזורים אלו לצורך פירוק השומן ומיצוק. כך נוצר מראה אחיד יותר ופחות שומני.

יתרונות טיפול בסנטר כפול עם חומצה דאוקסיכולית

 • באמצעות זריקות ניתן להגיע למצבורי שומן עיקשים שלא מתפנים באמצעות דיאטה וספורט
 • לא ניתוחי: הזרקות חומצה דאוקסיכולית מציעות חלופה לא ניתוחית להליכי שאיבת שומן או הרמת צוואר מסורתיים. הטיפול מונע את הסיכונים הכרוכים בניתוח.

  החומצה הדאוקסיכולית מפרקת את השומן לצמיתות והגוף מפנה אותו בהליך ביולוגי טבעי. תאי השומן למעשה מתים בתהליך ואינם חוזרים להיות כפי שהיו. לאחר הטיפול יש צורך לשמור על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ודיאטה מאוזנת. זאת מכיוון שתאי שומן חדשים יכולים לתפוס את מקומם של התאים שנהרסו בהזרקה.

 • חומצה דאוקסיכולית בריכוז נמוך היא בעלת פרופיל בטיחות גבוה ביותר. אין לטיפול הזרקה זה תופעות לוואי קשות או מתמשכות.
 • זמן השבתה מינימלי: מטופלים בדרך כלל חווים זמן השבתה מינימלי לאחר הטיפול. ניתן לחזור לפעילותם הרגילה במהירות יחסית.
 • הפחתת שומן מקומית מכוונת ויעילה : הזרקת חומצה דאוקסיכולית היא ממוקדת. הטיפול מסלק שומן בדיוק באזור המטופל, ומספק קווי מתאר מדויקים.
 • תוצאות ארוכות טווח: לאחר שתאי השומן נהרסים, הם אינם חוזרים.
 • חילוף חומרים טבעי: הגוף מעבד באופן טבעי את תאי השומן המומסים, המופרשים כפסולת, מה שהופך את התהליך לבטוח.

זהו טיפול טבעי ובעל טווח השפעה ארוך.

חסרונות חומצה דאוקסיכולית

 • תופעות לוואי זמניות: כמו בכל הזרקה עלולים להיות תופעות לוואי זמניות כגון נפיחות, חבורות, אדמומיות ואי נוחות במקום ההזרקה.
 • מפגשים מרובים: השגת התוצאות הרצויות עלולה לדרוש מספר מפגשי טיפול.
 • לא מתאים לכל אחד: טיפול בחומצה דאוקסיכולית אינו מתאים לאנשים עם מצבים רפואיים מסוימים.
 • פוטנציאל לתוצאות לא אחידות: קיימת אפשרות להפחתת שומן לא אחידה או אי סדרים בקווי מתאר, המחייבים טיפול נוסף או תיקון.
טיפול בסנטר כפול. סנטר כפול לפני ואחרי הזרקת חומצה דאוקסיכולית
 Sofiderm LIPO

 Sofiderm LIPO הוא מותג של חומר להמסת שומן, מבוסס חומצה דאוקסיכולית, המיוצר על ידי חברת TechDerm. סופידרם נימצא בשימוש בישראל ומאושר על ידי משרד הבריאות.

SofidermLIPO

SofidermLIPO הוא מותג חומצה דאוקסיכולית להזרקה, בריכוז 15% חומר פעיל. החומר מאושר על ידי משרד הבריאות לשימוש בישראל לטיפולי המסת שומן בכל אזורי הגוף. בעולם קיימים מותגים נוספים של חומרים מבוססי חומצה דיאוקסיכולית כגון Kybella, Belkyra ועוד. אך כיוון שריכוז החומר הפעיל בהם גבוה – הם אינם מאושרים לשימוש בישראל בגלל ריבוי תופעות הלוואי. הודות לריכוז החומר הפעיל (15%) Sofiderm LIPO  הינו מוצר כמעט ללא סיכונים. אין לו תופעות לוואי קשות או מתמשכות. הוא יעיל, בטוח לשימוש, ומאושר בישראל.
המוצר מכיל בתוכו גם מאיץ עור המעודד ייצור קולגן באזור הטיפול. כך מתהדק העור במקום ולא נותרים עודפי עור לאחר המסת השומן.
 
לעיתים קרובות משולבת חומצה דאוקסיכולית גם בטיפול חיטוב קו הלסת, על מנת להדגיש את ההפרדה של הצוואר מהפנים. באמצעות המסת שומן ממוקדת תחת הסנטר ניתן ליצור קו לסת מוגדר ומחוטב.

לסיכום טיפול באמצעות חומצה דאוקסיכולית

חומצה דאוקסיכולית היא חומצת מרה המופיעה בגוף באופן טבעי. היא מצאה תפקיד ברפואה אסתטית, במיוחד בהליכי הפחתת שומן שאינם ניתוחיים. החומר ידוע תחת שמות מותגים שונים ביניהם Sofiderm LIPO. הוא משמש לטיפול נקודתי במצבורי שומן עיקשים בכל הגוף, שלא נעלמים בדיאטה. 

שימוש נפוץ נוסף הוא לטיפול בשומן תת-סנטרי, המכונה לעתים קרובות "סנטר כפול". הרופא מזריק את החומצה לאזור השומן המיועד להמסה, שם היא משבשת את קרומי תאי השומן. הדבר מוביל לפירוקם ולסילוקם הטבעי של תאי השומן – על ידי הגוף.

הטיפול מציע יתרונות כגון יישום לא ניתוחי, זמן השבתה מינימלי ותוצאות לצמיתות (ייתכן שיהיה צורך בטיפולים נוספים לשימור התוצאה). 

הטיפול בחומצה דאוקסיכולית מסוג Sofiderm LIPO הוא מאוד בטוח, יעיל, באישור משרד הבריאות ואין לו בעיות ידועות.

כמו בכל הליך אסתטי, התייעצות עם רופא אסתטיקה רפואית היא חיונית כדי לקבוע התאמה ולדון בסיכונים וביתרונות פוטנציאליים.

ייעוץ לטיפול בסנטר כפול והמסת שומן
בפגישת ייעוץ יוכל ד"ר גינזבורג לבדוק אותך ולהסביר מהן האפשרויות והטיפול המתאים לך ביותר

המסת שומן על ידי מכשור לא פולשני

בשוק קיימים מגוון טיפולים להמסת שומן באמצעות מכשור בטכנולוגיות שונות. למשל אולטרא-סאונד, ומכשירים המבוססים על אנרגיות של חום או קור. טיפולים אלה הם בעלי יעילות מוגבלת, כיוון שאינם ממוקדים דיים ואינם מגיעים לעומק השומן ביעילות.

ניתן להשתמש בטיפולים אלו כתמיכה לטיפול המסת שומן בהזרקות ישירות. אך כטיפול יחיד הנם פחות מומלצים.

שאיבת שומן בלייזר

הליך פולשני המבוצע בהרדמה כללית בד"כ. הרופא משתמש בצינור מתכת אשר בקצהו נימצא מחולל לייזר. לאחר ההרדמה מבוצע חתך בגודל 1-2 ס"מ סמוך לאיזור ממנו רוצים לשאוב את השומן. דרכו מחדירים צינורית באורך כ 50 ס"מ ובד"כ מפזרים חומר הרדמה נוסף. דרך אותו חתך מחדירים צינורית נוספת עם מחולל הלייזר. הלייזר ממיס את תאי השומן באמצעות חום ויוצר מהם מעין עיסה. העיסה הנוצרת נשאבת החוצה דרך הצינורית.

כמו כל הליך כירורגי הטיפול טומן בחובו סיכונים רבים ואינו מתאים לכל אחד. סיבוכים אפשריים הם דימום, זיהום, תוצאה לא אחידה, היווצרות עודפי עור ניכרים באזור הטיפול. 

כאשר ההליך מבוצע תחת הסנטר עלול לעיתים להיווצר מראה מאוד לא מחמיא של צוואר מגויד.

כמות השומן שניתן לשאוב במפגש בודד מוגבלת על פי החוק, ובדרך כלל מדובר במספר טיפולים. בכל טיפול מבצע הרופא שוב את ההליך בשלמותו.

כמו כן לאחר שאיבת רקמה רבה מן הגוף ההתאוששות מההליך ממושכת. יש לשלבה עם דיאטה מתאימה ופעילות ספורט.

סיכום סנטר כפול והטיפול בו

סנטר כפול נוצר משכבת שומן המצטברת תחת הסנטר ומעל לצוואר. התופעה אינה מסוכנת. אך עלולה לפגוע בתדמית העצמית של המטופל ולהשפיע מאוד על חייו והתנהגותו.

הגורמים לסנטר כפול יכולים להיות השמנה , גנטיקה או הזדקנות.

קיימים מספר סוגי טיפולים לא  ניתוחיים להעלמה או צמצום סנטר כפול. טיפולי ההזרקה נחשבים ליעילים ביותר וממוקדים באזור הטיפול לקבלת תוצאות מדויקות. 

הישארו מעודכנים בכל חידוש
הרשמו לקבלת מבצעים מיוחדים, מידע וטיפים

*תמיד אפשר להתנתק בקליק