סקולפטרה או אסטפיל?

אסטפיל לפני ואחרי

סקולפטרה ואסטפיל פועלים על ידי גירוי והפעלת ייצור הקולגן הטבעי של הגוף

ייצור הקולגן מסייע לשיפור מראה העור, הקמטים, הקמטוטים ואובדן נפח הפנים. אסטפיל וסקולפטרה מבוססים על חומצה פולי-ל-לקטית (Poly-L-lactic ובקיצור : PLLA). הטיפול הוא הזרקת החומר אשר מעודד יצור קולגן. PLLA ידוע כחומר מילוי עורי ביו-סטימולטור, כלומר הוא גורם לעור שלך לייצר קולגן חדש. עם הזמן העור שלך מפרק את ה PLLA למים ופחמן דו חמצני. לטיפול סקולפטרה ואסטפיל יתרונות וחסרונות אותם נסקור בהמשך.

זהו פולימר מתכלה, תואם ביולוגית, שיש לו שימושים רבים ברפואה ובכירורגיה החל משנות ה-60. בחומצה פולי-ל-לקטית משתמשים גם להצערת הפנים ומיצוק העור, וכן לטיפול ותיקון צלקות שקועות. החומר הוא פולימר בעל שרשרת ארוכה המתפרק על ידי התהליכים הטבעיים של הגוף והופך בסופו של דבר לחומצה לקטית. חומצה לקטית היא חומר המצוי בגוף באופן טבעי ומתפרק למים ופחמן. מסיבה זו PLLA הוא חומר אידיאלי לשימוש בהליכי אסתטיקה רפואית. בזכות החומצה הפולי-ל-לקטית יש ייצור מוגבר של קולגן באזור ההזרקה, באופן טבעי לחלוטין. קולגן הופך את העור למוצק יותר, גמיש ובעל מראה צעיר.

בישראל ניתן למצוא חומרי מילוי המבוססים על חומצה פולי-לקטית לדוגמא סקולפטרה (Sculptra) או אסטפיל (Aesthefill). 

פיתוח סקולפטרה וטיפולים מבוססי חומצה פולי-ל-לקטית (PLLA) 

PLLA התגלה בשנות ה-60 על ידי מדענים בחברת הכימיקלים האיטלקית, מונטקטיני. הפולימר סונתז ונבדק לראשונה לשימוש ביישומים ביו-רפואיים בשנות ה-80 על ידי חוקרים יפנים. החוקרים גילו שלחומר יש תאימות ביולוגית לגוף והתכלות טבעית מצוינת.

במהלך העשורים הבאים, נימשך מחקר המאפיינים של PLLA ופיתוח מוצרים חדשים מבוססי PLLA.

אחד היישומים הרפואיים הראשונים של PLLA היה בתחום התחדשות העצם. בשנות ה-80, חוקרים גילו שניתן להשתמש ב-PLLA ליצירת פיגומים לצמיחת עצם. את הפיגומים ניתן להשתיל בגוף. הדבר הוביל לפיתוח מוצרים מבוססי PLLA לשימוש בהשתלות עצם והליכים אורטופדיים אחרים.

בשנות ה-90, המשיכו החוקרים לפתח את ה PLLA לשימוש בהנדסת רקמות. בתחום זה משתמשים בחומר ליצירת פיגומים לצמיחת רקמה חדשה. כמו כן פותחו מוצרים מבוססי PLLA לשימוש בריפוי פצעים, תיקון צלקות ויישומים רפואיים אחרים.

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר בשנת 1999 את השימוש ב-PLLA לטיפול בליפואטרופיה (התדללות של מצבורי שומן) של הפנים. זהו מצב המאופיין באובדן שומן בפנים, ממנו סובלים לעיתים קרובות חולים עם איידס.  מאז משתמשים בחומצה פולי-ל-לקטית למגוון יישומים קוסמטיים ושיחזורים, והפופולריות שלה ממשיכה לעלות. 

לוגו סקולפטרה חומר מילוי מבוסס חומצה פולי-ל-לקטית

איך בדיוק פועלים טיפולי אסטפיל וסקולפטרה?

חומצה פולי-ל-לקטית (עליה מבוססים סקולפטרה ואסטפיל) היא פולימר תואם ביולוגית ומתכלה. החומר מתפרק בגוף לחומצה לקטית, חומר טבעי שעובר חילוף חומרים על ידי תאי הגוף. סקולפטרה (ואסטפיל) פועל על ידי גירוי ייצור הקולגן הטבעי של הגוף. ייצור הקולגן מסייע לשיפור מראה הקמטים, הקמטוטים ואובדן נפח הפנים.

כאשר הרופא מזריק את החומר לעור, הוא גורם לתגובה דלקתית קלה המפעילה את מערכת הריפוי הטבעית של הגוף. תגובה זו כוללת ייצור של קולגן חדש, אלסטין וחלבוני מטריקס חוץ-תאיים אחרים. עם הזמן, הקולגן החדש וחלבונים אחרים גורמים למיצוק העור, ומעניקים לו מראה צעיר ומתחדש יותר.

הטיפול בחומצה פולילקטית כולל הזרקות באזורים שונים על פני תקופה של מספר חודשים. זאת על מנת לבנות קולגן בהדרגה ולהחזיר את הנפח לפנים. התוצאות של טיפול PLLA אינן מיידיות. הן מופיעות בהדרגה לאורך מספר חודשים ככל שייצור הקולגן הטבעי בגוף עולה. 

בסך הכל, סקולפטרה ואסטפיל פועלים על ידי הפעלת תגובת הריפוי הטבעית של הגוף כדי לייצר קולגן. ייצור הקולגן משפר את מראה העור ומקדם התחדשות. התכונות הביולוגיות והמתכלות הופכות טיפולים אלה לאופציה בטוחה ויעילה עבור מגוון יישומים רפואיים וקוסמטיים. גם לסקולפטרה ואסטפיל יתרונות וחסרונות, עליהם נפרט בהמשך.

מוכנה לחשוף את היופי האמיתי שלך? צרי איתנו קשר לייעוץ מותאם אישית!
קבעי פגישת ייעוץ עם ד"ר גינזבורג כדי להבין בדיוק מהן האופציות המתאימות לך לשיפור אופטימלי
השוואה של נפח החומר אסטפיל מול סקולפטרה ד"ר יותם גינזבורג

אסטפיל Aesthefill

נימצא בשוק שנים אחדות ואושר לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל וע"י ה FDA הדרום קוריאני מאז 2014. התכשיר מבוסס על P-DLLA, זו אותה מולקולה כמו PLLA, אך האטומים שלה מסודרים באופן  שונה במרחב. תצורה זו מכונה P-DLLA. אסטפיל פועל בצורה זהה לחומצה פולי-ל-לקטית PLLA, כשההבדל הוא בעיקר על ציר הזמן. יתרון ה P-DLLA טמון בכך שנפח החומר גדול הרבה יותר מאשר נפח חומר ה PLLA במשקל זהה. בתמונה המחשה לנפח החומרים לכמות במשקל זהה.

 

השוואת סקולפטרה מול אסטפיל

Sculptra

חומצה פולי-L-לקטית (PLLA) היא המרכיב העיקרי ב- Sculptra, משפר נפח פנים המשמש לטיפול בליפואטרופיה של הלחיים.

התכשיר נימצא בשוק מאז תחילת שנות ה 2000. מאושר לשימוש על ידי FDA האמריקאי מאז 2009. סקולפטרה מאושר לשימוש בישראל על ידי משרד הבריאות.

לאחר הטיפול בסקולפטרה קיימת תוצאה מיידית כלשהי. עקב ספיגת המים להזרקה בהם מדולל התכשיר התוצאה דועכת לאחר מספר ימים. ייצור הקולגן העצמי אותו מעורר החומר אורך מספר חודשים. לכן ייראו תוצאות השיפור בהדרגה ויגיעו לשיא כ 6 חודשים לאחר הטיפול. השיפור ההדרגתי נחשב כיתרון לסקולפטרה בעיני רבים אך אחרים רואים בו חיסרון.

אסטפיל Aesthefill

אסטפיל נימצא בשוק שנים אחדות ואושר לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל וע"י ה FDA הדרום קוריאני מאז 2014.

גם כאן התוצאה מיידית לאחר הטיפול ודועכת ב 50-70% במהלך השבועות הראשונים. ייצור הקולגן העצמי מחולל שיפור ומביא תוצאות בהדרגה. עד לקבלת התוצאה המלאה כחמישה עד שישה חודשים לאחר הטיפול.

בתמצית ההבדל העיקרי בין אסטפיל לסקולפטרה הוא שאסטפיל נותן תוצאה מיידית יותר. בכך יש מענה לחסרונות סקולפטרה שם התוצאות מופיעות בהדרגה לאורך חודשים.

סקולפטרה לפני ואחרי

מה ההבדל בין סקולפטרה לבין אסטפיל?

השפעת סקולפטרה מול אסטפיל Aesthefill
השפעת סקופלטרה מול אסטפיל לאורך זמן

טיפולים באמצעות סקולפטרה, אסטפיל

הצערת פנים עם סקולפטרה ואסטפיל

אחד השימושים הנפוצים ביותר של PLLA הוא טיפול להצערת עור הפנים. בטיפול זה משתמשים ב סקולפטרה בעיקר כחומר המעודד ייצור קולגן. הקולגן גורם למיצוק העור ומחזיר גמישות לעור הפנים. הרופא מזריק לעור סקולפטרה שממריץ את ייצור הקולגן, החלבון האחראי על גמישות העור ומוצקותו. עם הזמן, ייצור הקולגן מוביל לשיפור טבעי למראה במרקם העור. תהליך ייצור הקולגן אורך מספר חודשים. לכן התוצאות המלאות של הטיפול עשויות להיראות בהדרגה במלואן עד 6 חודשים לאחר הטיפול. 

ההליך עצמו אורך בדרך כלל כ-30 עד 60 דקות. אחד היתרונות של סקולפטרה על פני חומרי מילוי אחרים הוא שהשיפור הוא הדרגתי ובעל מראה טבעי. הזרקת חומצה פולילקטית מרימה ומותחת את העור באזורים המוזרקים באופן עדין וקל ולכן נותנת תוצאות מאוד טבעיות.

עיצוב גוף עם אסטפיל וסקולפטרה

ניתן להשתמש באסטפיל גם למיצוק והצערת העור בחלקים נוספים של הגוף. למשל לטיפול בצלוליטים ובמצבורי שומן מקומיים אחרים או לשיפור מרקם העור. תהליך הזרקת PLLA לאזורי טיפול בגוף דומה לזה של הטיפול בפנים. 

היתרונות של טיפול בהזרקת חומצה פולי-ל-לקטית לעיצוב הגוף:

  • טיפול זעיר פולשני
  • תוצאות ארוכות טווח יחסית

החסרונות הפוטנציאליים הם:

  • הצורך במספר טיפולים כדי להשיג את האפקט הרצוי.
מוכנה לחשוף את היופי האמיתי שלך? צרי איתנו קשר לייעוץ מותאם אישית!
קבעי פגישת ייעוץ עם ד"ר גינזבורג כדי להבין בדיוק מהן האופציות המתאימות לך לשיפור אופטימלי

השוואות לטיפולים אחרים

חומצה פולי-לקטית מושווית לעתים קרובות לחומרי מילוי אחרים, כגון חומצה היאלורונית (HA) או פרופילו, סידן הידרוקסילפטיט (Ca) כדוגמת רדיאס או כריזמה קולגן. לכל חומר מילוי יתרונות ומגבלות משלו. חומצה היאלורונית משמשת לטיפולים כגון עיצוב שפתיים, פיסול אף, עיצוב והגדלת שפתיים, פיסול פנים, החלקת קמטי מריונטה, פיסול גוף ועוד. יש גם חומרי מילוי טבעיים ב 100% המופקים מהגוף עצמו כגון טיפול ערפד עם מילוי ביופילר. הבחירה בחומר המילוי תלויה במצבו, בצרכיו ובמטרותיו האישיות של המטופל. חומרי מילוי של חומצה היאלורונית מועדפים לרוב בשל תוצאות המראה הטבעי וההשפעות המיידיות שלהם. לעומתם סקולפטרה או אסטפיל מועדף בשל היותו טיפול טבעי שנותן את תוצאותיו לאורך זמן ומעורר ייצור קולגן לטווח ארוך.

סקולפטרה ואסטפיל יתרונות וחסרונות 

יתרונות כטיפול קוסמטי ומשחזר

  • הוא מתכלה, כלומר הוא מתפרק על ידי התהליכים הטבעיים של הגוף ואינו משאיר אחריו חומר זר באופן קבוע.
  • חומצה פולי-לקטית היא חומר תואם ביולוגי, כלומר אינו גורם לתגובה חיסונית או לתגובות אלרגיות ברוב החולים.
  • יתרון נוסף של סקולפטרה הוא השיפור ההדרגתי, בעל מראה טבעי, במרקם העור ובנפחו. בניגוד לחומרי מילוי אחרים אינו מייצר תוצאה מיידית בעלת מראה מלאכותי. במקום זאת, השיפור הוא הדרגתי ובעל מראה טבעי, המועדף על ידי מטופלים רבים.

זהו טיפול טבעי ובעל טווח השפעה ארוך.

סקולפטרה ואסטפיל חסרונות

  • כמו בכל חומר להזרקה, קיים סיכון לזיהום, דימום וסיבוכים אחרים.
  • לאחר הזרקות ייתכנו  נפיחות וחבורות שלאחר הטיפול. חלק מהמטופלים עשויים לחוות גם גושים באזור ההזרקה(בדר"כ קטנים בקוטר כמה מ"מ). אלה יכולים להיות קשים לטיפול. מומלץ לבצע עיסוי של האזורים 5 פעמים ביום ל 5 דקות כל פעם למשך 5 ימים לאחר הטיפול. זאת לצורך מזעור הסיכוי לגושים.
  • טיפול בחומצה פולי-ל-לקטית אינו מתאים למטופלים עם רפיון עור חמור או לאלו המחפשים תוצאות מיידיות.

סיכום סקולפטרה ואסטפיל

חומצה פולי-ל-לקטית (PLLA) היא פולימר רב-תכליתי, מתכלה, שמצא שימושים רבים ברפואה ובכירורגיה. משתמשים בו להצערת פנים, לעיצוב הגוף, לשיקום צלקות, וליישומים רפואיים אחרים, כגון התחדשות עצם והנדסת רקמות. הפירוק הביולוגי והתאימות הביולוגית שלו הופכים אותו לבחירה אידיאלית עבור מטופלים מסוימים. בעוד של-PLLA יש כמה יתרונות על פני חומרי מילוי אחרים, כמו שיפור הדרגתי, מראה טבעי והתכלות ביולוגית, יש לו גם כמה מגבלות וסיכונים. עם זאת, תוך שיקול דעת מדוקדק של מטרות המטופל וצרכיו האישיים, PLLA יכולה להיות אפשרות טיפול יעילה ובטוחה.

מוכנה לחשוף את היופי האמיתי שלך? צרי איתנו קשר לייעוץ מותאם אישית!
קבעי פגישת ייעוץ עם ד"ר גינזבורג כדי להבין בדיוק מהן האופציות המתאימות לך לשיפור אופטימלי

הישארו מעודכנים בכל חידוש
הרשמו לקבלת מבצעים מיוחדים, מידע וטיפים

*תמיד אפשר להתנתק בקליק